top of page

Tarihten Günümüze B.O.O.

   Başkent Oda Orkestrası 01 Aralık 1964'te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konzertmeisterlerinden Fethi KOPUZ yönetiminde, "Halkevleri Genel Merkez Orkestrası" adı altında kurulmuştur.

   İlk Kurucuları, Dr. Refik ERER, Dr, İskender BAYKA, sanatçı Kenan GÖRGÜN ve öğretmen Nevzat ÖZKAN'dır. Zaman içinde kadrosu büyüyen orkestranın ismi değişerek "Ankara Amatör Oda Orkestrası" olmuştur. Ancak elemanları amatör de olsa, yapılan çalışmalar profesyonel bir orkestra seviyesi göstermeye başlayınca, 1982'den itibaren "Başkent Oda Orkestrası" olarak değiştirilmiş ve 2019 yılında kurulan Başkent Oda Orkestrası Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (BODER) çatısı altında kurumsallaşarak çalışmalarına halen devam etmektedir. 
  Birlikte müzik yapmak amacıyla kurulan bu topluluk çalışmalarını daha da ileriye taşıyarak konserler vermeye başlamış, ilkokullardan üniversitelere kadar Ankara'dan başlayarak yurdun çok değişik yerlerinde ücretsiz konserleri ile geniş halk kitlelerine ulaşmış ve çoksesli sanat müziğinin yanında ayrıca ülkemizin de çokseslendirilmiş halk ezgilerini halka sunmanın dışında, festivallere katılmış, gençlik konserleri vermiş, radyo ve televizyon kayıtları da gerçekleştirmiştir. 
 Okullarda düzenlenen konser etkinliklerinde, öncelikle gençlere çok sesli müziği sevdirmek ve müzik dinleme gereksinimlerini karşılamak amaçlanmıştır.
Konserlerde hiçbir maddi karşılık beklenmeyişi bu etkinlikleri daha da cazip hale getirmiş, böylece de gençler, belki de hayatlarında ilk kez çok sesli müzik ve çağdaş Türk müziği yapıtlarını tanıma olanağına kavuşmuştur. Buna paralel olarak ülkemizde genç yeteneklere ilk defa sahneye adım atma fırsatını verme ve orkestra eşliğinde solo çalma olanağı ikinci bir hedef olmuştur. Çünkü ülkemizde çok az sayıdaki senfonik orkestraların statüleri gereği sınırlı konserlerine bu genç yeteneklerden çok az sayıda sanatçı katılabilme olanağına sahiptir. Şimdiye kadar yüze yakın genç solist ve yirmi civarında genç orkestra şefi ilk defa B.O.O. ile sahnede yerini almış ve branşlarında tanınma fırsatını yakalamışlardır. Ülkemizde gençlere bu fırsatı verebilen, onların isim yapmasına, gelişmesine yardımcı olan orkestralar arasında B.O.O.'nun payı küçümsenmeyecek kadar büyüktür.
image.png
 Bu güne kadar orkestramızın üyeleri arasında yeralan profesyonel müzisyenlerin yanında, değişik iş ve uğraşılara sahip, emekli memurlar, müzik öğretmenleri, mühendisler, mimarlar, yargıçlar, avukatlar, doktorlar, profesörler, hemşireler, milletvekilleri, emekli sanatçılar, öğrenciler, ev hanımları gibi pek çok çeşitli meslek grubundan elemanlar bulunmaktadır. 


   Başkent Oda Orkestrası'nın kuruluşundan bu yana ayakta kalmasının başlıca sebebi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, C.S.O. Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatroları, Türkiye Filarmoni Derneği, ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın destekleri ile dinleyicisi ile arasındaki içten, samimi ve özverili iletişimdir. 


Başkent Oda Orkestrası, Mavi Nota Günlük e-Müzik Gazetesi tarafından geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen, Mavi Nota Müzik Ödülleri çerçevesinde, 2023 yılında, 31. Mavi Nota Müzik Ödülleri "Müzik Onur Ödülü" ile taltif edilmiştir. 
YNS_5127.JPG

Bize katılmak mı istiyorsunuz?

bottom of page