top of page

BAŞKENT ODA ORKESTRASI

 

 01 Aralık 1964'te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konzertmeisterlerinden Fethi KOPUZ yönetiminde, "Halkevleri Genel Merkez Orkestrası" adı altında kurulmuştur.

    İlk Kurucuları, Dr. Refik ERER, Dr, İskender BAYKA, sanatçı Kenan GÖRGÜN ve öğretmen Nevzat ÖZKAN'dır. Zaman içinde kadrosu büyüyen orkestranın ismi değişerek "Ankara Amatör Oda Orkestrası" olmuştur. Ancak elemanları amatör de olsa, yapılan çalışmalar profesyonel bir orkestra seviyesi göstermeye başlayınca, 1982'den itibaren "Başkent Oda Orkestrası" olarak değiştirilmiş ve 2019 yılında kurulan Başkent Oda Orkestrası Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (BODER) çatısı altında kurumsallaşarak çalışmalarına halen devam etmektedir. 

      Birlikte müzik yapmak amacıyla kurulan bu topluluk çalışmalarını daha da ileriye taşıyarak konserler vermeye başlamış, ilkokullardan üniversitelere kadar Ankara'dan başlayarak yurdun çok değişik yerlerinde ücretsiz konserleri ile geniş halk kitlelerine ulaşmış ve çoksesli sanat müziğinin yanında ayrıca ülkemizin de çokseslendirilmiş halk ezgilerini halka sunmanın dışında, festivallere katılmış, gençlik konserleri vermiş, radyo ve televizyon kayıtları da gerçekleştirmiştir.

      Okullarda düzenlenen konser etkinliklerinde, öncelikle gençlere çok sesli müziği sevdirmek ve müzik dinleme gereksinimlerini karşılamak amaçlanmıştır.
Konserlerde hiçbir maddi karşılık beklenmeyişi bu etkinlikleri daha da cazip hale getirmiş, böylece de gençler, belki de hayatlarında ilk kez çok sesli müzik ve çağdaş Türk müziği yapıtlarını tanıma olanağına kavuşmuştur. Buna paralel olarak ülkemizde genç yeteneklere ilk defa sahneye adım atma fırsatını verme ve orkestra eşliğinde solo çalma olanağı ikinci bir hedef olmuştur. Çünkü ülkemizde çok az sayıdaki senfonik orkestraların statüleri gereği sınırlı konserlerine bu genç yeteneklerden çok az sayıda sanatçı katılabilme olanağına sahiptir. Şimdiye kadar yüze yakın genç solist ve yirmi civarında genç orkestra şefi ilk defa B.O.O. ile sahnede yerini almış ve branşlarında tanınma fırsatını yakalamışlardır. Ülkemizde gençlere bu fırsatı verebilen, onların isim yapmasına, gelişmesine yardımcı olan orkestralar arasında B.O.O.'nun payı küçümsenmeyecek kadar büyüktür.
   Bu güne kadar orkestramızın üyeleri arasında yeralan profesyonel müzisyenlerin yanında, değişik iş ve uğraşılara sahip, emekli memurlar, müzik öğretmenleri, mühendisler, mimarlar, yargıçlar, avukatlar, doktorlar, profesörler, hemşireler, milletvekilleri, emekli sanatçılar, öğrenciler, ev hanımları gibi pek çok çeşitli meslek grubundan elemanlar bulunmaktadır. 
    Başkent Oda Orkestrası'nın kuruluşundan bu yana ayakta kalmasının başlıca sebebi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, C.S.O. Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatroları, Türkiye Filarmoni Derneği, ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın destekleri ile dinleyicisi ile arasındaki içten, samimi ve özverili iletişimdir. 
ORKESTRA ÜYELERİ

1. Keman

**Mehmet San

Bekir Peynircioğlu

Yuva Ertan

Bircan Topçu

Rıza Kadirli

Zeynep Akgöl

Tuğçe Taşkın

Irmak Durgun

Hüseyin Sağer

Kayra Ertekin

Melis Gelgeç

Nevzat Kalender*

Gürcan Yazırlıoğlu

Emir Ülger

Nezih Altan

İlker Sezer

İlker Kısaer

Alaz Aydın
 

2. Keman

***Nuran Karayel

Ahmet Fayez

Akde Gültekin

Çiğdem Çetin

Saim Hacıhabiboğlu

Sıla Sofuoğlu

Buse Biçer*
Mustafa Su

Savaş Aydoğdu

Betül Altındiş Türkmen

Aybüke Zengen

Beyza Aydın

Özden Yavuz

Yunus Marangoz

Server Seçer

İlke Terzi

Sevgi Talay

Ezgi Oskan

Viyola

İpek Çetinkaya***

Rıdvan Ak

Elif Ecem Yol

Efe Kalafatoğlu

Fahriye Zeynep Çoban

Yaren Yalçın

Nur Banu Abiş*

Semih Tercan*

Betül Aracı*

Şebnem Akkoç*

Alp Ergül

Viyolonsel

Beste Ünal***

Fatma Uzuner

Ataberk Önal*

Yaşar Köroğlu*

Alp Ediz İlgen*

Enes Karaköse*

Dilan Azad

Ahmet Köybaşıoğlu

Buse Kaymak

Gülçin Yıldız

Şule Şendoğdu

Sevgi Ülker

Kontrabas

Derya Selçuk Köse***

Suna Dinçer

Özlem Civelek*

Flüt

Yelda Atalık
Aslı Acar
Ece Nur Boranlı

Obua

***Hakan Gönen

*Ecem Nur Özgüç

*Asya Güngör

*Tibet Sarı
 

Klarinet

***Deniz Bilgin

*Umut Savaş

*Ongun Onaran

*Timur Tuncalı

Fagot

***Emirhan Kurt

*Hüma Beyza Ünal

*Ozan Evruk

*Cyprian Sweich

*Gizem Birçek Sweich

*Buket Tunç

Korno

Barış Bayer*
Roni Doğan*
Selin Ertop*

Nisa Küçükkömürcü*

Trompet

Cem Sevgi*

Efe Ünal*

Renato Lupu*

Deniz Yakar*

Timpani

Giz Öztaş*

Miraç Ahmet Biçer*

*Konuk Sanatçı

** Baş Kemancı 

*** Grup Şefi

YNS_5133.JPG

SİZ DE ARAMIZA KATILMAK,

BERABERCE MÜZİK YAPMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN BURAYA TIKLAYIN.

bottom of page