top of page

Görkem Ezgi YILDIRIM, Soprano

Müzik hayatına Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünde viyolonsel ve piyano eğitimi alarak başladı. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünden okul birinciliği derecesiyle mezun oldu. 


2006 yılında Profesyonel Ses Derneği’nin düzenlediği Genç Ses Yarışmasında birincilik ödülü aldı.

 

Mezuniyetini takiben  Schauspielhaus-Viyana, Grand Theatre de la Lucembourg, Het Toneelhuis- Antwerpen- Belçika ve Nationaltheater Mannheim- Almanya’da  solist olarak rol aldı. 


2006-2007 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesinde çalışmaya başladı. 
Opernwerkstatt Project-Isviçre (Bern, Thun, Sigriswil, Bad Ragas), Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali , D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali ve Uluslararası Ankara Müzik Festivalinde solist olarak sahneye çıktı.


Yurtiçinde vermiş olduğu çok sayıda konser ve temsilin yanı sıra, Japonya, Estonya, Rusya, Güney Kore, Çin, İtalya, Bulgaristan, Avustralya,İskoçya, Kırgızistan ve Türkmenistan’da  konserler ve temsillerde sahneye çıktı.


2017 yılında Rusya'nın Krasnoyarsk şehrinde düzenlenen IV. Uluslararası P. I. Slovstov Opera Yarışmasında, Grand Prix, Krasnoyarsk Valiliği özel ödülü ve en iyi halk şarkısı yorumu ödüllerini kazandı.


Yine 2017 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından "Suna Korad Özel Ödülü" ne layık görüldü.


2018 yılında Andante Klasik Müzik Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinden “Yılın kadın opera yorumcusu” ödülüne layık görüldü.


Ayrıca bugüne kadar Izmir Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. 


Görkem Ezgi Yıldırım, halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde solist olarak görev yapmaktadır.

görkem ezgi yıldırım.jpg
bottom of page