top of page

Edward ELGAR

2 Haziran 1857 - 23 Şubat 1934

Yaylı Çalgılar İçin Serenat

Mi minör Op.20

Eserin bölümleri

  1. Allegro piacevole

  2. Larghetto

  3. Allegretto

İngiltere’nin en önemli bestecilerinden biri olan Edward Elgar’ın daha önce bestelemiş olduğu üç eseri (Bahar Şarkısı, Elegy, Finale) 1893’te bestelediği bu Serenat’a bir temel oluşturmuştur. Eser bir bütün olarak ilk defa Elgar tarafından 1905’de Londra’da yönetilmiştir.

Serenat, Elgar’ın en sevdiği eserlerinden biri olarak gösterdiği, 19.yy romantizmini yansıtan, akılda kalıcı ezgisel buluşlarla süslenmiş, yaylı çalgıların en güzel eserlerinden birisidir.

İlk bölüm, Mi minör tonalitede esere temel oluşturan bir ritmik motifle başlar. Daha sonra viyolalarda duyurulacak olan bu motifi, adeta bir bahar havasını yansıtan ve yarı ciddi açılışıyla akılda kalan lirik bir temayı izler. Kemanlar, romantizmi yansıtacak biçimde Elgar’a özgü bir hüznü bölüm boyunca hissettirir.

İkinci bölüm, daha ağır bir tempoda sakin ve ciddi bir biçimde sürer. Melodideki tutkulu yükselişler ve belli belirsiz zarif karşı melodiler birkaç defa tekrarlandıktan sonra bu hüzünlü ağıt (elegy) sona erer.

Üçüncü bölüm, 12/8’lik ölçüde bütünlüğü bozmayacak bir çabuklukta başlar sonrasında 6/8’e döner. Üç bölümün bir bütün oluşturması için Elgar eserin ilk bölümündeki ana temayı yeniden sunmuş ve kısa sayılabilecek bu eseri akılda kalıcı güçlü ve zarif bir müzik haline getirmiştir.

 

Yazan: Erdinç Yalınkılıç

elgar.jpg
bottom of page