top of page

Jean SIBELIUS

8 Aralık 1865 - 20 Eylül 1957

 yılında

Andante Festivo

 

3 Yaşında babasını kaybeden Sibelius annesi tarafından büyütülmüş, kemana ilgili olan amcası Pehr Ferdinant Sibelius'un ön ayak olması ile keman ve kompozisyona yöneldi.  1881'de yerel bir orkestra şefi olan Gustaf Levander'den keman dersleri almaya başlamış, kısa sürede büyük başarı Finli besteci Sibelius, Finlandiya ulusunun en büyük bestecisi olarak tanınan geç-romantik ve erken modern dönem bestecisidir. Finlandiya'nın Rusya'dan ayrılarak kendi ulusal kimliğini geliştirmesinde büyük payı bulunmaktadır. Sibelius'tan bu yana en kıymetli Finli bestecilerden Einojuhani Rautavaara'yı da yine Sibelius desteklemiştir.

Sibelius’un ilk olarak yaylı çalgılar kuarteti için tek bölümden oluşacak şekilde bestelediği Andante Festivo başlıklı eseri 1939'da canlı yayında kendisi yöneterek icra etmiş ve bu kayıt onun kendi müziğini yorumladığı tek kayıt ve şef olarak yönettiği son konser olarak tarihe geçmiştir.

Sibelius’un 90. doğum günü çok geniş çaplı bir kutlamaya sahne olmuş, Eugene Ormandy yönetiminde Philadelphia Orkestrası, ve Sir Thomas Beecham yönetimindeki Kraliyet Filarmoni Orkestrası onun onuruna, müziğinden seçkiler seslendirmiştir. 1957 yılında hayata veda ettiği sırada besteci için devlet töreni yapıldı ve cenaze töreninde Andante Festivo başlıklı eseri çalınmıştır.

Yazan: Erdinç Yalınkılıç

sibelius.jpg
bottom of page