top of page

Artun HOİNİC

Şef

 

Çok yönlü müzisyenliği ile orkestra şefi ve besteci Artun Hoinic, Samsun Devlet Opera ve Balesinde orkestra şefliği görevini 2017-19 yılları itibariyle sürdürmüştür. Bu kurumda Rossini’nin Il signor Bruchino ve J. Strauss II’nin Çingene Baron operalarını ve son olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi ile, librettosunu da kaleme aldığı Bujor Hoinic’in Troya operasını 3200 kişilik ATO Congresium sahnesinde yönetmiştir. Bunların haricinde Pugni’nin Notre-Damme, Çaykovski’nin Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran balelerini ve ADOB 2018 yeni yıl konserleri ile dikkatleri üzerine toplamıştır.

            Opera ve bale eserleri dışında senfonik alanda da faaliyetlerine aktif olarak devam eden sanatçı İzmir Devlet Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Çukurova Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni orkestraları tarafından düzenli olarak konuk şef olarak davet edilmektedir. Bunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda Kharkov Filarmoni, Kırım Filarmoni, Ulusal Kiev Senfoni, Moskova Konservatuvar Senfoni, St. Petersburg Akademik Senfoni, Banat Filarmoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni ve Bilkent Senfoni orkestralarında başarılı konserler gerçekleştirmiştir. Artun Hoinic, genç yaşına rağmen ciddi bir opera, bale ve senfoni repertuarına sahip olmuştur. Bugüne kadar Aleksander Ghindin, Sasha Rozhdestvensky, Gülsin Onay, Cihat Aşkın, Arman Tigranyan, Aram Badalyan, Sorin Dogariu gibi pek çok dünyaca ünlü solitlerle aynı sahneyi paylaşmıştır.

            Uluslararası konserlerinin dışında sanatçı çeşitli festivallere de katılmıştır. 2014 yazında İsviçre'de düzenlenen Gstaad Menuhin Müzik Festivaline seçilmiş ve 1. Orkestra Şefliği Akademisinde dünyaca ünlü Maestro, Neeme Jarvi ile çalışmıştır. Bu dönemde Gstaad Festival orkestrası ile F. Schubert’in 3. senfonisi ve D. Şostakoviç’in 9. senfonisi konserlerde yönetmiştir.

2015 yılında ise, davet edildiği 5. Est-Ouest Oda Müziği Festivalinde (Belçika) Prokofiev’in Peter ve Kurt adlı eserini yönetmiş ve CD kaydını gerçekleştirmiştir.

            Besteci olarak da yoğun çalışmaları olan Hoinic’in eserleri arasında en önemlileri; Nemrut balesi (2 Perde), oda orkestrası için 2 senfoni, oda orkestrası için döngüsel süit, orkestra için konçerto, orkestra için Anadolu uvertürü, Nefesli beşli için konçerto ve Atatürk Kantatı sayılabilir. Ayrıca çok sayıda oda müziği, solo enstrüman, vokal ve koral eserler de üretmiştir.

            Ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada dereceleri olan sanatçının kazanmış olduğu ödüller kronolojik olarak; 2002 Bulgaristan Sofya Genç Besteciler Yarışması birincilik, 2004 A.B.D. Minnesota Charles B. Olson Bestecilik Yarışması birincilik, 2006 13. Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması birincilik, 2006 T.C. Kültür Bakanlığı Ulusal Opera-Bale beste yarışması büyük ödülü ve en iyi libretto ödülleri, 2017 ve 2018 Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Beste Yarışmalarında mansiyon, 2017 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Beste yarışması birincilik ödülleridir. Hoinic’in Gürer Aykal yönetiminde oda orkestrası için bestelediği Döngüsel Süit ve Sinfonietta adlı eserleri Lila Müzik tarafından CD olarak yayınlanmıştır.

Bunların yanı sıra Kiev – Ukrayna'da düzenlenen 3. Uluslararası Stefan Turchak orkestra şefliği yarışmasında ikincilik ödülünü kazanmıştır. Bu başarısını takiben Ulusal Kiev Senfoni Orkestrası ile Kiev Filarmoni salonunda bir konser gerçekleştirmiş ve önümüzdeki sezonlar için davetler almıştır.

ArtunHoinicResim.jpeg
bottom of page